Harjoitusottelu: Haka - FC PoPa 2-1 (0-0) [21.03.2009]
[PoPa Hakan vieraaksi lauantaina] [Lauantaina vastassa FC Haka] [Samu-Petteri Mäkelä lainalle TPS:aan]
Hakan pudottua Liigacupista joukkue tarvitsi harjoituskausiohjelmaansa harjoitusotteluita ja Ykkösen nousijajoukkue FC PoPa vieraili lauantaina 21.3.2009 Saharan tekonurmella. Vierailijassa oli lukuisia Veikkausliiga-kokemusta omaavia pelaajia sekä myös kokeneita Ykkösen sarjajyriä. Olen nähnyt aika monen PoPan pelaajan pelaavan viime vuosina jossain muussa joukkueessa. PoPan maalivahti Lauri Pirhonen korvasi aikoinaan Markus Koljanderin yhdessä näkemässäni ottelussa. Ilkka Santahuhta on tuttu pelaaja Ykkösestä PP-70:n otteluissa. Piracaia, Juha Luoma, Toni Junnila ja Tom Melarti ovat myös tuttuja pelaajia Jaro-otteluista. Otteluraporttini ovat sen verran tuoreita, että minulla ei muistaakseni ole rapoja Piracaian varhaisemmalta uralta. Daut Kuqi on mainittu raporteissani Atlantiksen ja viimeksi LoPan otteluissa.
Alla linkitetyssä Futisforum2.org-keskustelussa eräs kirjoittaja luetteli PoPan pelaajien Veikkausliiga-kokemuksen. Rohkenen lainata sitä, vaikka en tiedä, mistä hän oli luettelon löytänyt. Omaan silmääni osui ainakin se, että kyseisestä luettelosta puuttui Jari Vuorinen, joka pelasi kai 50 ottelua vuosina 2002-2004 FC Jazzissa. Lisäksi luettelo on sikäli harhaanjohtava, että jotkut pelaajat, ennen muuta Antti Sumiala, ovat pelanneet pitkään ulkomailla.
Pelaaja | Veikkausliigaotteluita |
---|---|
Piracaia | 324 |
Juha Luoma | 147 |
Toni Junnila | 120 |
Teemu Vihtilä | 118 |
Matti Santahuhta | 105 |
Antti Sumiala | 100 |
Ilkka Santahuhta | 62 |
Jari Vuorinen | 50 |
Lauri Pirhonen | 25 |
Samu Ruisniemi | 24 |
Tom Melarti | 6 |
Janne Vuorinen | 1 |
3. Toisella puoliajalla kentälle tullut Antti Sumiala oli aluksi Hakan puolustajien tiukassa puristuksessa. Tässä Sumiala on jäänyt sekä Petri Viljasen että edessä puskevan Jari Nikkilän jalkoihin. Vasemmalla Ilkka Santahuhta, joka omassa muistissani oli "nimekkäämpi" pelaaja kuin Matti Santahuhta, vaikka jälkimmäisellä on enemmän Veikkausliigaotteluita.
4. Molempien joukkueiden pelintekijät kamppailivat välillä keskikentällä vastakkain. Vasemmalla Hakan Mika Mäkitalo ja keskellä PoPan Teemu Vihtilä. Vihtilä koetaan PoPassa sen verran tärkeänä pelaajana, että hänen sopimustaan jatkettiin vastikään, vaikka entisestäkin taisi olla vielä tämä ja ensi vuosi jäljellä. Oikealla Hakan Mikko Innanen.
5. Hakan vaarallisimpia maalitilanteita oli tämä kulmapotku, jossa Sebastian Strandvall ilmeisesti jatkoi pallon kohti maalia, mutta se torjuttiin viime hetkellä. Pelaajat vasemmalta oikealle: Pietari Holopainen, Juho Lehtonen, Toni Junnila, Lauri Pirhonen, Kari-Pekka Koivunen, Janne Vuorinen, Petri Viljanen, Jani Bäckman, Ilkka Santahuhta, Juha Luoma ja Strandvall.
7. Jari Vuorinen on PoPassa eräänlainen jokeri-pelaaja, mitä asuun sopivat hansikkaatkin korostavat. Tosin myös Teemu Vihtilällä taisi olla samanlaiset hanskat.
8. Daut Kuqi vaihdettiin kentälle alle 17-vuotiaiden maajoukkuepalaaja Juho Lehtosen tilalle.
9. Antti Sumiala on todellinen jalkapallokiertolainen, joka ainakin PoPan pelaajakortin mukaan pelaa tällä hetkellä 15. seurassaan. Maitakin, joiden seuroissa hän on mättänyt maaleja, taitaa olla Suomi mukaan lukien 9 kpl. No, luontaiselle maalintekijälle löytyy aina kysyntää.
10. Maalintekijä Antti Sumiala ei tarvinnut kuin yhden tilanteen ja pallo oli maalissa. Sumiala sai pallon vasemmalta laidalta päätyyn nousseelta Daut Kuqilta, jonka keskitystä Petri Viljanen ei pystynyt estämään. Sumialan vasuri heilahti ja kierteinen pallo upposi oikean pystytolpan kautta verkkoon. Ammattimieheltä pallo menee juuri sinne, minne sen tähtääkin. Jari Nikkilä ja Pietari Holopainen olivat erehtyneet jättämään Sumialan hetkeksi vartioimatta ja enempää ei tarvittukaan. Maalissa Saku Pesonen oli maalille voimaton.
12. Ilkka Santahuhta lähti mukaan Sumialan tuuletuksiin lankeamalla maalintekijän eteen polvilleen. Taustalla ilossa mukana myös Piracaia, joka antoi sen pystysyötön Petri Viljasen ohitse päätyyn, jonka perään Daut Kuqi spurttasi. Piracaia vipeltää itsekin melkein entisessä vauhdissaan. Pelaajat vasemmalta oikealle: Saku Pesonen, Jari Nikkilä, Piracaia, Sebastian Strandvall, Sumiala, Pietari Holopainen, Kuqi ja Santahuhta.
14. Hakan tasoitusmaali syntyi kun Sami Ristilä pääsi laukomaan pallon ruuhkasta maalivahti Lauri Pirhosen käsien kautta verkkoon. Tilanteessa pelaajia osui sen verran paljon kuvauslinjalle, että kameran automaattitarkennin reagoi etualalla käveleviin pelaajiin ja taustalla olevat jäivät epäteräviksi (pikkukuva). Vasta kun pallo oli maalissa, automaattitarkennus ehti mukaan tilanteeseen.
20. PoPan esitys oli sen verran vakuuttava, että en yhtään ihmettelisi vaikka kuvassa oleva päävalmentaja Pertti Lundell olisi vuoden kuluttua Veikkausliigavalmentaja.
Erotuomarit olivat valkeakoskelaisia ja erotuomari Marko Lindbergillä ei ilmeisesti ollut kovin paljoa kokemusta kovemmista peleistä, koska hän joutui Hakan päävalmentaja Olli Huttusen protestien kohteeksi. Huttunen kritisoi sitä, että reilu miehenotto olkavarret vastakkain vihellettiin vapaapotkuksi, jos taklattu vain älysi älähtää tilanteessa. Samalla tavalla Huttunen kritisoi, kun PoPan pelaaja työnsi selkä edellä kaksinkamppailussa taaksepäin ja kun puolustaja ei antanut myöten, niin istahtamalla sai tuomarin viheltämään hyökkäyssuunnan vapaapotkun. Tuollainen temppu ei muuten ole hyökkääjälle aivan riskitön. Vastaan työntävä puolustaja voi hyökkääjän äkillisen "istahtamisen" vuoksi horjahtaa eteenpäin sillä seurauksella, että polvi tai kengänkärki osuu hyökkääjää jonnekin takaraivon ja häntäluun väliselle alueelle.
Kun seurasin pelin aikaista ja jälkeistä keskustelua internetissä, niin huomasin, että fanit ottavat nämä harjoitusottelut ehkä aavistuksen liian vakavasti. Ja etenkin uudet pelaajat joutuvat armottomassa arvostelussa heti sylkykupiksi. Tässä ottelussa sen sai kokea Jani Bäckman, edellisessä ottelussa sama kohtalo taisi olla Niko Ikävalkolla. Toisaalta esimerkiksi Mikko Innanen ei saanut PoPa-puolustajien puristuksessa käytännössä mitään aikaiseksi, mutta kukaan ei tainnut hänen panostaan arvostella. Tähän vaikuttaa ilmeisesti se, että Innasen kapasiteetista faneilla on pitempi kokemus ja yksi heikompi ottelu vasta loukkaantumisesta toipuvan pelaajan kohdalla ei vaikuta hänen arvostukseensa mitenkään.
Seuraavassa Hakan kokoonpanoluettelossa numerointi poikkeaa hiukkasin Hakan webbisivun tämänhetkisestä numeroinnista. Mutta en yhtään ihmettelisi, vaikka tämä numerointi virallistuisi.
Hakan kokoonpano: 12. Saku Pesonen, 3. Petri Viljanen, 6. Sebastian Strandvall, 7. Mikko Innanen, 8. Jani Kauppila, 10. Mika Mäkitalo, 14. Valeri Minkenen (69. min. 20. Sami Ristilä), 16. Jani Bäckman (81. min. 17. Kalle Multanen), 18. Jari Nikkilä, 19. Juuso Salonen, 21. Pietari Holopainen. Vaihtopelaajat: 30. Erkka Heinä, 9. Niko Ikävalko, 13. Niko Hoikkala, 23. Jussi Jokela, 24. Juha Jokinen, 25. Brian Gilmour, 26. Abdullahi Ishaka.
FC PoPan kokoonpano: 1. Lauri Pirhonen, 6. Jari Vuorinen, 7. Juho Lehtonen (55. min. 17. Daut Kuqi), 8. Ilkka Santahuhta, 10. Teemu Vihtilä, 11. Tom Melarti (46. min. 9. Antti Sumiala), 12. Kari-Pekka Koivunen, 16. Piracaia, 19. Juha Luoma (c) (73. min. 22. Juha Vallin), 20. Toni Junnila (60. min. 26. Fiqc Islami), 31. Matti Santahuhta (46. min. 14. Janne Vuorinen). Vaihtomiehet: 23. Peter Huuhka.
Maalit: 60. min. Antti Sumiala (Daut Kuqi) 0-1, 83. min. Sami Ristilä (Kalle Multanen) 1-1, 91. min. Jani Kauppila (Kalle Multanen) 2-1.
Erotuomarit: Marko Lindberg, Timo Multanen, Tero Hakonen.
Blogin kirjoittaja mastodontti.fi-palvelussa
Blogin kirjoittaja bsky.social-palvelussa
[Paluu] [2009] [Haka nousi lopussa voittoon] [Haka nousi lopussa voittoon] [21.03. Haka - FC PoPa klo. 15:00 Saharassa ; Tehtäiskö jo maaleja?]