Sen jälkeen kun pääkatsomon kovaäänisin Haka-kannattaja poistui katsomosta, Haka romahti 3-2:teen, mutta onnistui kirimään Toni Lehtisen 3:lla maalilla tasapeliin 3-3. No, ehkä ottelun käänteillä oli muitakin syitä kun yhden kannattajan poistuminen ;-)
Hölkkäsin puolijuoksua linja-autoasemalle, josta viimeinen bussi lähti klo 20.30. Ymmärrän, että Palloliitto haluaa saada mahdollisimman monia paikallisia katsojia ottelujen myöhäisillä alkamisajoilla, mutta kauempaa tulevilla katsojilla on vaikeuksia päästä ottelun jälkeen kotiin julkisilla kulkuneuvoilla pienemmiltä paikkakunnilta. Valkeakoskeltakin pääsee ottelun jälkeen enää Tampereen suuntaan. Tyytyväisin asiantilaan on bussikuljettaja, joka ehti kaupungista ulos ilman ottelun jälkeistä ruuhkaa.
Jos tarkkoja ollaan, Kotkasta olisi päässyt pois vielä paikallisjunalla joskus klo 22.3x ja jotain. Mutta kyseinen juna olisi mennyt Kouvolaan, jossa minun olisi pitänyt vaihtaa Mikkelin junaan ja Mikkelissä bussiin, joka olisi Uutelan, Heinolan ja Lahden kautta tullut pikkuhiljaa Helsinkiin. Olisin ollut Itäkeskuksen luona klo 05.47 seuraavana aamuna ja se oli vähän turhan myöhäinen aika kun seuraava perjantaipäivä oli vielä työpäivä.
Nyt selvisin vakiovuorobussilla Puotilan metroaseman pysäkille niin varhain, että olisin ehtinyt Metrolla vielä sekä Vuosaareen, Ruoholahteen että Mellunkylään.
=:{|}
|